Підбір персоналу в Україні: повоєнна відбудова

Рубрика:
Підбір персоналу
||
Відбудова України та підбір персоналу

Навіть після війни підбір персоналу в Україні, швидше за все, відчуватиме серйозну нестачу робочої сили на ринку праці, спричинену масовим потоком біженців. Пам’ять про війну також матиме тривалий вплив на інвестиційну привабливість країни.

Зміст

1. На що може спиратися Україна?

2. Які недоліки?

3. Що робити?

Ці проблеми вимагатимуть від керівників країни креативності. Хороша новина полягає в тому, що Україна здатна відновитися.

Завдяки правильному плануванню Україна може змінити фокус, перетворивши недоліки на можливості. Українські політики повинні наголошувати на зростанні продуктивності праці – і використовувати наслідки війни як шанс модернізувати економіку та державний апарат. Іншими словами, мета полягає в тому, щоб за короткий проміжок часу досягти всіх структурних змін, через які інші європейські країни проходили роками.

На що може спиратися Україна?

Україна – стійка нація. Незважаючи на довоєнний імідж корумпованої та інституційно слабкої країни з серйозним недоліком державного потенціалу, Україна продемонструвала свою здатність справлятися навіть із найскладнішими викликами.

У перші тижні конфлікту уряд суттєво знизив податки, а також мита на паливо. Ця політика сприяла падінню надходжень до бюджету (у березні 2022 року владі вдалося зібрати лише 36,7% місячного запланованого податку) та зростанню дефіциту. Але саме такі кроки допомогли забезпечити продовольчу безпеку, уповільнити інфляцію та забезпечити українським компаніям фінансову подушку на місяці найактивнішої боротьби, після чого більшість тимчасових заходів було скасовано.

Якщо в березні 2022 року в Україні простоювало або було на межі зупинки 79% підприємств, то до кінця року цей показник скоротився лише до 32%. Зважаючи на масштаби руйнувань, завданих війною, це визначне досягнення.

Так само Україна змогла уникнути бюрократичного провалу. Більшість державних послуг залишилися доступними для населення, насамперед завдяки високому рівню цифровізації. Наразі на порталі Дія, через який надається більшість державних послуг, є понад 100 різних документів, процедур та дозволів, доступ до яких можна отримати дистанційно.

Той факт, що більше половини дорослого населення вже користується цифровими інструментами, дозволить державі в майбутньому ефективніше реалізовувати соціальні програми, надавати кращі послуги, запобігати корупції та, водночас, зменшувати кількість чиновників.

Україна має доступ до переваг Інструменту попереднього вступу (IPA) – спеціального фонду ЄС, спрямованого, серед іншого, на покращення якості людського капіталу та активізацію механізмів економічного розвитку. Усі, хто здійснює підбір персоналу в Україні, мають це враховувати.

Які недоліки?

Зі статистики відомо, що по факту відновлення економіки України в попередні періоди не перевищувало 4%, коливаючись від 2,44% до 3,49%. Якщо припустити, що в періоди зростання українська економіка зростала в середньому на 3%, відновлення після війни займе 13 років.

Щоб уникнути відставання на десятиліття, країні потрібно досягти рекордного економічного зростання. Щоб досягти цього, потрібно буде подолати низку проблем.

Відбудова України

Перший виклик стосується заробітчан після масштабної еміграції людей з України. Згідно з останніми даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, понад вісім мільйонів українців були змушені тікати до інших країн Європи після вторгнення.

З них близько 4,8 мільйонів отримали статус тимчасового захисту, що свідчить про їх бажання залишитися за кордоном під час активних бойових дій. Хоча опитування показують, що 77% біженців планують повернутися, їхнє рішення, ймовірно, залежатиме від темпів економічного відновлення. Навіть за оптимістичних сценаріїв Україна неминуче зіткнеться з браком кадрів (особливо кваліфікованих робітників) після припинення бойових дій. Це, безсумнівно, треба враховувати тим, хто так чи інакше здійснює підбір персоналу в Україні.

Незважаючи на рекордно високі рівні безробіття (від 10,3% до близько 26%, за даними ЦБ України), низка регіонів вже відчуває нестачу кадрів. Наприклад, у західних регіонах України, куди було перенесено багато компаній, ринок праці вже відновився до 90% довоєнного рівня до січня 2023 року, і пошук нових працівників ускладнювався.

Якщо така тенденція збережеться, компанії в Україні постануть перед вибором: не збільшувати ділову активність, що погано позначиться на темпах відновлення економіки, або, здійснюючи підбір персоналу в Україні, підвищувати зарплати, щоб конкурувати не лише з місцевими роботодавцями, а й з іноземними фірмами. Це, у свою чергу, може призвести до вищої інфляції (у разі активного набору персоналу) та перешкоджати інвестиціям компаній через постійно зростаючий фонд оплати праці.

Що робити?

Поточні оцінки прямих і непрямих збитків України від російської агресії коливаються від 564 до 600 мільярдів доларів. Щоб подолати ризики, та прямі економічні наслідки війни, Україні необхідно використати наявні можливості.

Перебудова може означати модернізацію. Модернізація України не тільки реабілітувала б підприємства відповідно до сучасних потреб, зробивши їх більш конкурентоспроможними на зовнішніх ринках, але й могла б дати старт процесу реіндустріалізації України з акцентом на зростання продуктивності праці. Останній фактор стане вирішенням, в тому числі, проблем що супроводжують підбір персоналу в Україні.

Післявоєнна Україна має шанс вирішити деякі системні проблеми, які існували вже давно. Для цього українські політики повинні вже працювати над передумовами для реконструкції.

Рекрутинг IT спеціалістів…у сучасному економічному кліматі бізнес-лідери хочуть максимізувати інвестиції в технології…

Читайте на нашому сайті:

БІЗНЕС-ТЕХНОЛОГІЇ МАЮТЬ БУТИ ЕФЕКТИВНІШИМИ

Перш за все, українські лідери повинні підготувати нову інституційну базу. Україна може використати наявні успіхи, зокрема швидку та ефективну цифровізацію країни. Це зробило бюрократію ефективнішою, а ведення бізнесу легше. Цифрові рішення також значно зменшують корупцію, яка завжди вважалася основною проблемою.

По-друге, Україна має зосередитися на підвищенні продуктивності та модернізації виробництва як ключових рушіїв економічного відновлення. Це не лише вирішить проблему нестачі робочої сили, але й сприятиме більшій інтеграції України у світове економічне співтовариство.

За матеріалами www.economicsobservatory.com

Метки:
підбір персоналупідбір персоналу в Українірекрутинг

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Назад
Telegram
Viber
WhatsApp