Підбір персоналу vs. думки шукачів: дані опитування

Рубрика:
Підбір персоналу
||
Підбір персоналу та думки аплікантів

Перша половина 2024 року стала досить непередбачуваною: хоча підбір персоналу активно йде по усьому ринку праці, разом з тим в деяких секторах загрожують звільнення. Навіть щомісячний звіт BLS (Bureau of Labor Statistics) не дає ясності серед відносного хаосу. І це не вдаючись до інших незліченних факторів, що впливають на рекрутинговий ландшафт.
Очевидно, існують прогалини між позицією роботодавців і тим, на що розраховують працівники.

Думаю, що і для українського ринку праці, який зараз існує в дефіцитній фазі, наведені нижче фактори є актуальним відображенням настроїв кандидатів.

Результати дослідження

Ось що 2024 Employ Job Seeker Nation Report виявив шляхом опитування понад 1500 працівників США у квітні:

  • Вони тримають двері відчиненими. У той час як 79 відсотків працівників задоволені своєю поточною роботою, близько 86 відсотків зважали б на інші можливості, а 46 відсотків хотіли б побачити, що буде далі на поточній роботі, щоб потім приймати відповідне рішення.
  • Вони починають з того, що ближче. Хоча 4 з 10 працівників зазначили, що шукають нову роботу, більшість (58 відсотків) шукали нову посаду у своїй поточній компанії.
  • Вони шукають більше, ніж просто гроші. Матеріальна винагорода є фактором у пошуку нової роботи, але це не єдиний фактор. Просування по службі, більша гнучкість або можливість віддаленої роботи, краще керівництво компанією, краща корпоративна культура та зміна місцезнаходження також стають важливими критеріями.
  • Вони впевнені у своїй кандидатурі. Половина активних кандидатів вважає, що знайти роботу на нинішньому ринку легко. При цьому 56 відсотків вважають, що сучасний ринок праці сприяє кандидатам. Загалом близько двох третин респондентів вважають, що їм знадобиться менш як три місяці, щоб знайти нову роботу.
  • У них є певні занепокоєння. Рік за роком занепокоєність працівників щодо звільнень зросла на шість процентних пунктів до 40 відсотків у 2024 році. Водночас занепокоєність щодо фінансового майбутнього роботодавця зросла на чотири пункти до 38 відсотків.

Але що це все означає? Аналіз показує, що хоча працівники розуміють складність ринку праці, їхній рівень стресу є сильним мотиватором для бажання знайти нову роботу. Це означає, що незалежно від того, що відбувається ззовні, якщо працівник незадоволений, він шукатиме інші можливості.

Чого конкретно чекають потенційні кандидати

Усвідомлюючи це, роботодавці повинні підтримувати підбір персоналу адаптованим до тих, хто шукає роботу, незалежно від того, скільки є відкритих вакансій. Що стосується досвіду кандидатів, у працівників США є багато критеріїв, зокрема:

  • Критерій швидкості. Понад три чверті (78 відсотків) працівників очікують, що подання заявки на роботу займе менш як 30 хвилин. Майже 45 відсотків вважають, що процес подання заявки на роботу має тривати менш як 15 хвилин.
  • Не ускладнювати. Враховуючи, що швидкість є фактором, не дивно, що шукачі роботи не зацікавлені у складному процесі. Наприклад, повторне введення інформації зі свого резюме, приєднання до мережі талантів, реєстрація для подання заявки або необхідність створення профілю таланту. Все це для кандидатів є підставою заявити, що вони відмовляються від своєї заявки.
  • Простір для вдосконалення. Відповідаючи на запитання, чи є щось, на чому роботодавці повинні менше зосереджуватися, проводячи підбір персоналу, приблизно половина респондентів вказали «на відгуках в соціальних мережах», 41 відсоток відповіли: «пошук прогалин в резюме», а 35 відсотків вказали «треба зменшити тривалість процесу».
  • Термін розглядання. Приблизно 52 відсотки очікують отримати відповідь від рекрутера протягом 1-3 днів, тоді як ще 31 відсоток очікують отримати відповідь менше ніж за тиждень. Подібним чином, якщо мова йде про сповіщення про відмову в наймі, 40 відсотків кандидатів очікують отримати відповідь через 1–3 дні, тоді як знову ж таки 31 відсоток очікує отримати відповідь менше ніж за тиждень.
  • Позитивний досвід. Більш ніж половина опитаних назвали головними елементами позитивного досвіду чудову комунікацію, простий процес подачі заявки та просте планування співбесід.
Куди нам далі йти?

Наразі важко достеменно сказати, як виглядатиме ландшафт найму через шість місяців або навіть шість тижнів. Однак, працівники США чітко продемонстрували, що для них важливо як для найманих працівників і шукачів роботи. Враховуючи їхні критерії, стає можливим побудувати підбір персоналу, який враховує потреби компанії, а також кандидата.

Інтерв'ю рекрутингова агенціяОпитування показало: 62% співробітників описали процес найму як негативний

Читайте на нашому сайті:

РЕКРУТИНГОВІ КОМПАНІЇ МАЮТЬ ПОКРАЩИТИ КОМУНІКАЦІЮ З КАНДИДАТОМ. ДОСЛІДЖЕННЯ

На практиці це означає покладатися на технології для розробки процесів, які сприяють оперативності без шкоди для якості та кращого спілкування на цьому шляху. І це стосується всіх компаній будь-якого розміру та всіх кандидатів на всіх етапах їхньої кар’єри, незалежно від ситуації на ринку.

За матеріалами recruitingdaily.com

Метки:
бажання кандидатівопитування кандидатівпідбір персоналу