
Ця публікація у Harvard Business Review здалася нам цікавою, тому що вона пояснює деякі глобальні тенденції ринку праці, що з’явилися у західних країнах і почали проявлятися у нас. Багато працівників – особливо висококваліфіковані менеджери – потребують переосмислення світогляду, цінностей – зрештою, усього того, на чому трималася внутрішня мотивація до роботи. Це новий пошук відповіді на питання «А навіщо я тут працюю?», якщо винести за дужки відповіді про грошову компенсацію.
Кадрові агенції добре знайомі з цим феноменом і жваво відреагували на зміну активності претендентів. Зокрема до нашої компанії почастішали запити на кар’єрну консультацію від успішних працівників великих та середніх українських компаній. Ці запити показували невдоволеність поточною роботою та посадою, що є однією з головних ознак професійного вигорання. Ці фахівці намагалися знайти роботу, від якої вони отримували б задоволення, а не тільки зарплату.
Джим, та його історія
Мій друг — я буду називати його Джим — балотувався на посаду керівника у своїй компанії, фірмі споживчих товарів. Я знав його багато років, і він завжди здавався щасливим і виконаним у своїй кар’єрі. Тож уявіть собі моє здивування, коли нещодавно я отримав від нього це текстове повідомлення з двох слів: «Я звільняюся».
Я відповів йому і запитав, чи все гаразд. Я очікував, що він пошлеться на суперечку з іншим лідером або на невдале ділове рішення. Натомість він сказав: «Я стаю такою людиною, якою не хочу бути».
Ми розмовляли телефоном, і він пояснив, що нещодавнє рішення керівництва цієї фірми змусило його задуматися. Вони діяли, щоб отримати економічну вигоду коштом клієнтів, постачальників і навколишнього середовища, і, здавалося, їх не турбували їхні рішення, вони вважали їх «безпрограшними».
Цей досвід змусив його зрозуміти, що він насправді не вірить у свою компанію чи її місію. Якщо раніше він міг придушити свої зростаючі сумніви, поєднання страху за особисте здоров’я, нещодавньої смерті його батька, тертя вдома та тривалої ізоляції внаслідок пандемії спонукало його стати більш рефлексуючим.
«Наші продукти нездорові», — сказав він мені. «Я б не хотів, щоб мої діти їли це сміття».

Great Resignation
Спокуса великої зарплати та роботи в престижній і дуже прибутковій компанії минула. Його єдина думка була: «Чому я повинен працювати в цій компанії?»
Сьогодні багато хто задається такими питаннями. Знепокоєні пандемією (а в Україні ще й війною) ми починаємо дивитися на свою роботу новим поглядом. Це вже перетворилося на тенденцію – багато успішних та продуктивних працівників звільняються з роботи, тому що не змогли знайти задовільної відповіді на питання про сенс – ця тенденція отримала назву Велика відставка (Great Resignation).
Але для багатьох це скоріше Велике переосмислення. Чи справді нам подобається культура наших роботодавців ? Чи вважаємо ми, що до нас справедливо ставляться і чи маємо можливості розвитку, яких ми хочемо? Найголовніше, чи наша робота виглядає такою значущою, як ми б цього хотіли?
Кадрові агенції також повинні це враховувати. Тепер для фахівців має значення не тільки зарплата та соціальний пакет, але й реальні цінності компанії які вона несе своїми послугами чи продуктами.
Для тих, хто шукає більш осмисленої та значущої роботи, може допомогти моє дослідження. Я вивчав десятки компаній, опитав понад 200 керівників, щоб зрозуміти, як вони незвичайними способами реалізують мету для своїх співробітників та інших зацікавлених сторін.
Моя головна мета полягала в тому, щоб знайти найкращі практики для організацій, які я називаю «глибокими цілями», але я також знайшов деякі стратегії, які люди можуть використовувати, щоб знайти більше сенсу у своїй кар’єрі та житті. Дослідження показують, що це може привести до більшої задоволеності та навіть довшого життя
То чому б не спробувати?
«Якщо не вдається знайти потенційного співробітника, який задовольняє переліченим вище вимогам – надійності, з внутрішнім настроєм на розвиток, позитивним мисленням та навичками спілкування – то краще відкласти закриття цієї вакансії.»
Читайте нашу публікацію про те, що робити з наслідками Great Resignation
КОЛИ «НЕ НАЙМАТИ НІКОГО» КРАЩЕ, НІЖ «НАЙМАТИ БУДЬ-КОГО»
У цій частині ми зупинимося і розглянемо кращі практики та рекомендації у наступній публікації. Для мене було важливо, щоб Ви також замислилися над цим головним питання про сенс: «Чому я повинен працювати в цій компанії?» Можливо хтось з Ваших знайомих починав з Вами таку розмову чи навіть Ви самі в пошуках відповіді.
У повсякденній практиці кадрові агенції опрацьовують великі потоки фахівців. І хоч для нас це дуже дивна мотивація при зміні роботи, однак ми все частіше бачимо таке у резюме і чуємо на співбесідах. Зараз для деяких працівників отримувати достатню зарплату вже зовсім недостатньо для продуктивної праці.
Автор — Ranjay Gulati
За матеріалами https://hbr.org