Оскільки в Україні йде другий місяць війни, компанія nCube вирішила, що було б гарною ідеєю пролити світло на поточну ситуацію на ринку ІТ в Україні. Як компанія, що займається розробкою програмного забезпечення, яка залучає розробників зі Східної Європи, ми отримуємо багато запитів від наших постійних та потенційних клієнтів щодо того, як виглядає IT-індустрія в Україні зараз та які її перспективи в найближчому майбутньому. Ми переглянули кілька надійних ресурсів з цього питання та склали короткий огляд про поточну ситуацію і як вона впливає на підбір IT персоналу. Давайте дізнаймось детальніше.
Український ринок технологій до війни: ключові цифри
Щоб краще зрозуміти сучасний український ринок технологій, повернемося до довоєнних часів. Зокрема, станом на початок 2022 року Україна майже досягла рубежу в 300 000 ІТ-спеціалістів. Це ще більше позиціонує Україну як другу за величиною групу розробників програмного забезпечення у Східній Європі, поступаючись лише Польщі.
До 2022 року IT-індустрія в Україні стабільно зростала на 27% щорічно (це ще раз доводить високу значимість служб та підрозділів, що здійснюють підбір ІТ-персоналу), і тому по праву вважалася однією з найбільш швидкозростаючих галузей в країні. Експорт послуг з розробки програмного забезпечення оцінюється в 6,8 млрд доларів (січень 2022 року), що становить значну частку експорту України.
Кількість компаній, що займаються розробкою програмного забезпечення, на ринку ІТ в Україні нещодавно оцінювалася в 3500. Їхні клієнти зазвичай походять із США, Великобританії, Німеччини, Норвегії та Данії.
Швидко зростаючий і процвітаючий – це той стан, у якому український ринок технологій зустрів війну.
ІТ-індустрія в Україні 2022 у воєнний час
За даними IT Association Ukraine, IT-галузь в Україні залишається платоспроможною та фінансово стабільною – попри певну рецесію, спричинену війною.
Протягом першого місяця війни до 80% компаній-розробників програмного забезпечення змогли мінімізувати наслідки війни, успішно відновитися і продовжувати підтримувати свої постійні відносини зі своїми клієнтами. А це значить, що вони продовжують підбір IT персоналу на свої проекти.
Також IT Association Ukraine повідомила, що 77% компаній зуміли зберегти стосунки зі своїми клієнтами, не зменшуючи обсягів ІТ-послуг, які вони надавали в довоєнні часи. Решта зазнали певної міри скорочення, однак істотних скорочень не спостерігалося. Це завдяки тому, що IT-сектор зміцнився протягом багатьох років і розвинув тісні зв’язки з бізнесом у глобальному масштабі.
Таким чином, ІТ-індустрія в Україні у 2022 році зможе підтримати країну в кількох важливих аспектах:
- Приплив іноземної валюти: ІТ-галузь в Україні у 2022 році працює і залишається одним зі стовпів українського експорту.
- Пожертвування: 25 мільйонів доларів пожертвували на гуманітарну допомогу та армію України IT-компанії протягом першого місяця війни.
- Лікування постраждалої економіки: український ринок технологій допомагає Україні виграти битву на економічному фронті, що неможливо без постійних інвестицій та стабільно працюючого бізнесу.
Робота розробників програмного забезпечення під час війни
Розробники програмного забезпечення залишаються рушійною силою ринку ІТ в Україні, які продовжують підтримувати проекти своїх клієнтів по всьому світу.
Згідно з дослідженням авторитетного журналу «Асоціація розробників України», присвяченого українському ринку технологій, 84% розробників програмного забезпечення продовжували підтримувати проекти на повний робочий день. Якщо зануритися в деталі, 7% розробників продовжували працювати неповний робочий день, а 6% були звільнені, оскільки роботодавцям довелося пристосовуватися до нових обставин. Крім того, до 3% ІТ-спеціалістів вступили до лав Збройних Сил України та були змушені тимчасово залишити свої робочі місця.
Багатьох клієнтів цікавить, як справляються розробники програмного забезпечення в ці важкі часи. Дотримуючись заздалегідь розроблених їхніми компаніями планів на випадок непередбачених ситуацій, левова частка розробників програмного забезпечення переїхала в безпечніші регіони як всередині України, так і за її межами. Загалом більшість IT-спеціалістів, яким довелося покинути свої домівки, планують повернутися додому після закінчення війни, тож працівникам, що здійснюють IT-рекрутинг, треба тримати руку на пульсі подій.
Було б помилкою сказати, що українську IT — спільноту війна не сколихнула. Водночас ми бачимо, що більшість розробників змогли продовжити свою роботу з більш безпечних місць.
IT ринок Україна 2022: Перспективи нових партнерств
Основний висновок Djinni, відомого порталу, що здійснює підбір IT персоналу в Україні, полягає в тому, що протягом березня 2022 року кількість нових вакансій скоротилася на 50%. У лютому, за місяць до війни, українські компанії з розробки програмного забезпечення відкрили 28 тис. вакансій. Для порівняння, на початок квітня було 12 000 вакансій, що означає, що компанії не так активно здійснюють підбір IT-персоналу, як до війни. Проте, оскільки компанії та співробітники оселяються на нових місцях, очікується збільшення кількості вакансій.
Попри значне падіння, деякі можливості також відкрилися, особливо для тих, хто шукає можливості знайти розробників зі Східної Європи. З огляду на те, що багатьом місцевим компаніям з розробки програмного забезпечення (зокрема, з Києва, Харкова, Дніпра та Одеси) довелося скоротити обсяги роботи, багато розробників із цих регіонів почали шукати нові можливості, часто за межами України. Особливо це вигідно тим компаніям, які не ризикнуть вести підбір IT персоналу в Україні, але хочуть працювати з українськими розробниками.
Читайте нашу іншу публікацію про налагодження ефективної роботи у віддаленому форматі
ПОВЫШАЕМ ЭФФЕКТИВНОСТЬ УДАЛЕННОЙ РАБОТЫ
Продовжувати підтримувати український ринок технологій
Якщо потенційним партнерам з-за кордону цікаво, як вони можуть підтримати українців у ці важкі часи, відповідь проста: запустіть свій віддалений центр розробки програмного забезпечення в Україні як засіб підтримки України на економічному фронті. Завдяки партнерству з компаніями в усьому світі український ринок технологій може платити зарплату, що підтримує розробників (та їхні сім’ї) і дозволяє їм робити пожертви на потреби Збройних Сил України та людей, які продовжують страждати від війни.
Автор — Марина Демченко
За матеріалами — www.ncube.com